Partijos numerio svarba ir iššūkiai gamyboje

Partijos numerio svarba ir iššūkiai gamyboje
Andrius Gaudėšius Softera
Andrius Gaudėšius
Verslo valdymo sistemų konsultantas

Gamybinėse įmonėse visos tiekimo grandies jungiamoji ašis yra partijos numeris. Jei diskretinėje gamyboje dar galima organizuoti darbą be partijų numerių, tai procesinę gamybą be jų sunku įsivaizduoti. Partija visus procesus apjungia į vieną visumą – žaliavos partija yra nuperkama, sunaudojama gamyboje ir gauto gaminio partija parduodama. Ji padeda išspręsti daugumą iškylančių iššūkių, susijusių su pagrindiniais įmonės procesais.

Neseniai apie tai pasakojau internetiniame seminare „Sklandi gamyba: per 20 metų išmoktos pamokos“, kurio įrašą galite peržiūrėti ČIA.

Pirkimai: atsekamumas, tiekėjo kokybė, žaliavos galiojimas

Gaminio kokybės užtrikrinimui privalome kreipti dėmesį į perkamų žaliavų kokybę. Pavyzdžiui, jei perkame agurkus, jie turi būti atrūšiuojami pagal ilgį. Apie 7cm naudojami rauginimui, o ilgesni gali būti supjaustomi. Jei su tiekėju sutariame, kad norime pirkti 7cm agurkus, tai galime įsivesti kokybinį parametrą, kokia dalis atitiko reikalavimus, kokia dalis pažeistų, analizuoti kaip keičiasi kokybė laike ir pan. Galime vertinti ne vien tik skaičiais ar procentais, bet ir įtraukti ekspertinio vertinimo kokybinius parametrus, tokius kaip skonis, kvapas, spalva ar išvaizda.

Galiojimo terminus paprasčiausia susieti su konkrečia partija. Galiojimas gali būti nustatomas pagal tiekėjo pateiktą informaciją arba nustatoma pačios gamyklos laboratorijose. Įprastai gamyboje stengiamasi sunaudoti prekes pagal galiojimo datą – seniausio galiojimo sunaudojamos pirmiau. Kartais pravartu kaip partijos nr. naudoti pačią galiojimo datą. Tada vizualiai aišku, kokio galiojimo prekių yra.

Partijos nr. taip pat svarbus žaliavų atsekamumui bei ženklinimui. Žinodami žaliavos partiją, jos kokybinius parametrus ir galiojimo datą, vėliau lengvai atseksime prekės informaciją: tiek nuo žaliavos iki gaminio (kur ji buvo sunaudota), tiek nuo gaminio iki žaliavos (iš ko buvo pagaminta). Vis dėlto, neretai įmonėse pastebime fiktyvų atsekamumą, kai viskas idealu Excel dokumentuose, tačiau realybė, deja, būna kita.

Sandėlyje aktualus prekių atrinkimas pagal partiją

Sunku, kai situacija yra prastai valdoma pačiame sandėlyje. Pavyzdžiui, jei gamybos cecho darbuotojai gali pasiimti prekes iš sandėlio patys, nes jų pamaina dirba ilgiau nei sandėlininkų. Tačiau, jei prekių atrinkimas valdomas su skaneriais, teisingai ir laiku sužymimos, užpajamuojamos bei atrenkamos prekės, tai didesnių problemų sandėlio darbuotojams paprastai neiškyla.

Sandėlyje aktualus prekių atrinkimas pagal partiją

Žaliavos partijos galiojimo paveldėjimas ir kokybės kontrolė gamyboje

Pačioje gamyboje pagal turimas partijas sprendžiama ką gaminti – veikia taip vadinamas „stūmimo principas“, kai gaminama į sandėlį. Tačiau galima pastebėti, kad vis dažniau procesinėje gamyboje taikomas ir „traukimo“ principas, kai gaminama pagal užsakymą.

Idealu, jei žaliavų sunaudojimas pagal partijas fiksuojamas realiu laiku, tačiau dažniausiai pasitaiko įvairiausių atvejų, kurie priklauso nuo pačios gamybos tipo ir rezultato. Tai gali būti:

  • Iš vieno pasigamina daug (pavyzdžiui, mėsos perdirbime išpjaustymo operacija)
  • Šalutiniai, gretutiniai produktai, kai gaminama viena, bet pasigamina ir kita (pieno pramonėje separavimo procesas: gaminamas liesas pienas, bet pasigamina ir grietinėlė)
  • Įvairūs pergaminimai. Pusgaminio panaudojimas to pačio pusgaminio gamybai (ledų mišinys panaudojamas kito mišinio gamybai, priklausomai nuo įdėto mišinio koreguojama receptūra)

Neretas reiškinys gamyboje yra žaliavos partijos galiojimo paveldėjimas, kai pagamintam gaminiui galiojimas suteikiamas nuo sunaudotų komponentų. Jei sunaudojamos kelios komponento partijos su skirtingomis galiojimo datomis, tai pagamintam gaminiui ar pusgaminiui pritaikoma trumpiausio galiojimo data. Paveldėjimas gali būti pritaikomas ir nuo kelių skirtingų komponentų. Taip pat analogiškai gali būti taikomas ir partijos numerio paveldėjimas nuo komponento, pavyzdžiui, lašišinių žuvų filė partija įgauna žaliavinės partijos numerį.

Kokybės kontrolė yra svarbi visoje gamyboje. Tai ne tik pagaminto gaminio kokybės parametrų rinkinys, bet ir viso proceso kokybė. Svarbu sudėlioti taškus kur ji turi būti atliekama, kad kuo ankščiau pastebėti neatitikimus ir juos pašalinti. Pavyzdžiui, maisto pramonėje vienas iš kokybinių tikslų yra išlaikyti tą patį produkto skonį. Tam suvaldyti jau prie gaminio partijos yra siejami kokybiniai parametrai, reikalingi norimo rezultato užtrikrinimui. Rasti neatitikimai procesinėje gamyboje apskaitomi įvairiai – grąžinama pergaminimui, perkeliama į neatitikimų/brokų sandėlius, suteikiama neatitikimų partija, utilizuojama ir panašiai.

Pardavimai: atkrovimas, neatitikimų atsekamumas, specialus ženklinimas

Produkto ženklinimas neretai priklauso nuo užsakovo reikalavimų. Pasitaiko, kai produkto turinys tas pats, tačiau skiriasi pakuotė – skirtingas dangtelis ar etiketė, kuri priklauso nuo to kam parduodama, į kokią rinką išvežama. Taip pat gali būti gaminama pilnomis arba nepilnomis paletėmis. Negana to, paletės gali būti maišomos, nukraunamos, perkraunamos.

Maisto pramonėje ypatingai svarbios atkrovimo sąlygos

Maisto pramonėje ypatingai svarbios atkrovimo sąlygos. Čia aktualus vadinamasis „lentynos galiojimas“, kai yra poreikis atkrauti ne senesnio nei, pavyzdžiui, 4/5 viso iki galiojimo pabaigos likusio termino prekes. Nors uždavinys yra nesudėtingas ir tereikia nedidelio patikrinimo atrinkinėjant partijas atkrovimui, visgi nemažai įmonių nesugeba suvaldyti šio reikalavimo. Partijos nr. labai padeda parduotų prekių atsekamumui. Žinant kam kokia partija buvo parduota, esant reikalui žinome ką ir atšaukti – nereikia atšaukinėti visos produkcijos.

Finansuose pagal partijas analizuojamas gamybos efektyvumas, skaičiuojami rodikliai

Pagaminto gaminio savikainos suskaičiavimui gali būti taikomos skirtingos metodikos. Vakarų šalių kapitalo įmonės paprastai taiko planines savikainas. Apskaitos diegimo prasme – tai paprasčiausias ir idealiausias variantas. Lietuvoje mėgstama žinoti tikslią savikainą pagal konkrečią partiją: kokios buvo patirtos tiesioginės, netiesioginės ar administracinės išlaidos pagaminti tam produktui. Šioje vietoje labai svarbu įsivertinti ar suskaičiuoti savikainos dedamąją nekainuos daugiau nei ji yra verta iš tikrųjų. Turėti tikslią gamybos komplektaciją nėra blogai – tačiau bandyti pagal ją dirbti gali tapti iššūkiu. Pavyzdžiui, baldų pramonėje suskaičiuoti sunaudojamus varžtelius gaminiui ar tenkamą klijų kiekį gramais nėra racionalu. Nusistačius ribas ir įsivertinus iki kiek bus detalizuojama savikaina, lengviau susigaudyti ir įvairiuose rodikliuose bei ataskaitose.

Mūsų siūlomi procesinės gamybos valdymo ir diskretinės gamybos valdymo sprendimai puikiai įveikia įvairius gamybos iššūkius: kokybės valdymą, atsekamumą, partijos bei galiojimo paveldėjimus. Be to, prekių ženklinimui turime paruošę GS1 sprendimą. O nesudėtingas, operatyvus gamybos planavimas gali būti atliekamas Gantt diagramų pagalba, naudojant Netronic VAPS sprendimą, kuris yra pilnai integruotas su Microsoft Dynamics 365 Business Central verslo valdymo sistema.

Šiuolaikinės sistemos kuo puikiausiai sprendžia visus minėtus su partijos numeriu susijusius iššūkius. Tačiau, be žmonių žinojimo kur kokį sprendimą panaudoti, jos yra bevertės. Jeigu aktualu patobulinti tiekimo grandinės procesus, tačiau nežinote nuo ko pradėti – pasikalbėkime.


>>Ieškote gamybos valdymo sprendimo?<<

Susisiekite – suteiksime nemokamą konsultaciją bei paruošime Jūsų įmonės poreikius atitinkantį pasiūlymą.

klausk@softera.lt | +370 620 93555